مقالات فندک

فندک زیپوی من چند ساله است؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

زیپو یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین برندهای فندک در جهان است که با طراحی زیبا، کیفیت بالا و قابلیت روشن ماندن در باد شهرت دارد. این فندک‌ها علاوه بر استفاده روزمره، به عنوان یک هدیه یا یک اثر هنری می‌توانند مورد توجه قرار گیرند.

در واقع این فندک توسط جرج گرنت بلیسدل، یک کارآفرین آمریکایی، اختراع شد. بلیسدل با الهام گرفتن از یک فندک اتریشی به نام اس‌تی دوپونت، که دوستش به او نشان داده بود، تصمیم گرفت یک فندک بهتر و کابردی‌تر را طراحی کند. او با استفاده از چند قطعه فلز و پنبه، یک فندک ساده ساخت و آن را زیپو نامید.

فندک زیپو یکی از لاکچری ترین هدایا برای آقایان محسوب میشود و همچنین این فندک ها به عنوان یک آیتم خاص توسط کلکسیونرها جمع آوری می‌شوند و مانند بسیاری از محصولات کلکسیونی، تاریخ تولید فندک زیپو اغلب بر ارزش آن تأثیر می گذارد.

در ادامه این مقاله ما به شما کمک میکنیم که بتوانید سن فندک زیپوی خود را تشخیص دهید.

چطور می‌توان قدمت فندک زیپوی خود را تشخیص داد؟

تاریخچه فندک زیپو بسیار غنی است و از سال ۱۹۳۲ تاکنون با لوگو و شماره ثبت اختراع خود شناسایی می‌شود. اما جالب است بدانید که از دهه ۵۰ به بعد، جورج بلیسدل برای اطمینان از کیفیت فندک‌های تعمیر شده، یک کد تاریخ را در پایین آن‌ها می‌نوشت. این کد تاریخ به مرور زمان به یک راهنمای بی‌نظیر برای علاقه‌مندان و کلکسیونرهای فندک زیپو تبدیل شد.

فندک زیپو از سال ۱۹۳۲ تا کنون با کدهای تاریخ ساخت مختلفی تولید شده است. این کدها نشان دهنده ماه و سال تولید فندک هستند. در اینجا، می‌توانید تاریخچه این کدها را ببینید و قدمت فندک زیپوی خود را تشخیص دهید:

اعداد و حروف زیر فندک زیپو به چه معناست؟

اعداد و حروف زیر فندک زیپو به چه معناست؟

 

  • سال‌های ۱۹۳۲ تا ۱۹۵۷: در این دوره، فندک‌های زیپو دارای کد تاریخ ساخت نبودند. برای شناسایی سال تولید فندک، باید به شکل و جزئیات بدنه و درب فندک توجه می‌کردند. برای مثال، در سال‌های ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۶، فندک‌های زیپو دارای ۱۴ حفره بودند. در سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۰، فندک‌های زیپو دارای ۱۶ حفره بودند. در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۶، فندک‌های زیپو ۳ حفره داشتند و به دلیل جنگ جهانی دوم، از جنس استیل نسوز بودند. در سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۰، فندک‌های زیپو ۴ حفره داشتند و از جنس نقره‌ای بودند. در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۷، فندک‌های زیپو ۵ حفره داشتند و از جنس مس بودند.
  • سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۸۶: در این دوره، فندک‌های زیپو شروع به داشتن کدهای تاریخ ساخت کردند. این کدها شامل نقطه، خط عمودی و خط مورب بودند که با وجود آن‌ها افراد می‌توانستند از تاریخ ساخت فندک‌های خود با خبر شوند.
  • سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰: در این دوره، برای فندک‌های زیپو از اعداد یونانی و همچنین حروف انگلیسی که نشان دهنده ماه‌های سال هستند به عنوان جدا کننده کدهای تاریخ ساخت استفاده شد.
  • سال ۲۰۰۱ تا کنون: در این دوره، برای فندک‌های زیپو به جای اعداد یونانی از اعداد دو رقمی انگلیسی و همچنین حروف انگلیسی که با آن‌ها ماه‌های تولید فندک مشخص می‌شد، استفاده شده است. در عین حال باید اشاره کنیم که حروف الفبای انگلیسی از A تا L به معنای ماه‌های ژانویه تا دسامبر هستند. به طور مثال اگر حرف L در سمت چپ و عدد ۱۶ در سمت راست زیر فندک باشد به معنای این است که فندک‌تان در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ به تولید رسیده است.

جمع بندی

فندک زیپو یک برند معروف و پرطرفدار است که از سال ۱۹۳۲ تا کنون در آمریکا تولید می‌شود. فندک های زیپو در جنگ جهانی دوم نقش مهمی در روحیه سربازان آمریکایی داشتند و  شهرت زیادی دارند، همچنین، این فندک‌ها با رمزگذاری پایین بدنه خود، تاریخ تولید خود را نشان می‌دهند که این امر باعث جذابیت و ارزش آن‌ها برای علاقمندان به چنین فندک‌هایی شده است.

اگر شما عزیزان به فندک‌های زیپو علاقمند هستید و قصد خرید فندک زیپو اصل را دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی فندک آنلاین به دنیایی از این فندک‌ها دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *